Ekim sonbaharı da yanına alıp toparlanıp giderken kapımızı kışa aralıyor ve kasıma merhaba diyoruz. Sonbaharın habercisi olduğu için herkes eylüle bir şeyler yazar. Ekime de eylülden sebep dokunduranlar olur. Kasım ayını dopdolu geçirmek ve süratle akan zamanda küçük bir iz, bu kubbede bâki kalacak hoş bir sada bırakmak içinse size harika bir önerimiz var: Haydi, hep birlikte roman yazalım!

1999 yılında Amerikalı bir edebiyat-sever tarafından kurulan “NaNoWriMo – National Novel Writing Month” (yani Ulusal Roman Yazma Ayı) isimli internet ağı, artık ulusal değil uluslararası bir platform haline dönüştüğü için dünyanın neredeyse her yerinden tecrübeli/tecrübesiz binlerce yazarın, kasım ayında roman yazmak üzere buluştuğu bir platform. Geçen yıl 81 bini öğrenci, toplamda 325 bin kişinin katıldığı bu roman seferberliğine maalesef Türkiye’den katılım henüz çok az. Fakat bu yıl, bu sayıyı hep birlikte yukarılara taşımak niyetindeyiz.

Peki ne yapmamız gerekiyor?

Evvela “nanowrimo.org” adresinden bu ağa ücretsiz kaydoluyoruz. Daha sonra 1 Kasım sabahında ister kağıt kalemi, istersek de klavyemizi alıp yazmaya başlıyoruz. Sitede roman terimi için “kurmacanın uzun hali” ibaresi kullanılıyor ve “Siz eğer roman yazdığınıza inanıyorsanız, biz de sizin roman yazdığınıza inanıyoruz.” deniyor. Yani romanımızı kurgularken de yazarken de dilediğimizce özgürüz. Bunun yanı sıra etkinliğin kurucusuna göre “Bir roman yazdım.” diyebilmek için en az 50 bin kelimelik bir eser ortaya koymak gerekiyor. Bir ayda 50 bin kelimelik bir roman yazmaksa, günde 667 kelimenin dimağımızdan sayfalara akması demek. Eğer 1 Aralık’tan önce 50 bin kelimeyi denkleştirebilirsek, kendimizi NaNoWriMo’nun muzaffer katılımcıları arasında sayabiliriz. Peki eğer yazamazsak? O zaman da, “Bitmedi ama canım sağ olsun, en azından bir romana başlama cesareti gösterdim.” diyoruz.

Yani tek amacımız yazmak!

Unutmadan belirtmemiz gerekiyor ki, bugüne kadar bu etkinlikten çıkan toplam 250 adet roman, basılma şansı elde etmiş. Hatta bir tanesi beyaz perdeye dahi uyarlanmış.

O halde hiçbir baskı altında hissetmeden özgürce yazabilmek için şimdi “nanowrimo.org” adresine kaydolabilirsiniz.

Bir Acayip Blog yazarları olarak biz de orada olacağız.

Çünkü dünyanın bizim yazacağımız romanlara ihtiyacı var!