Bir insan düşünün ki; Allah’a ibadet edecek ama tam olarak neye ibadet ettiğini bilmeyecek, sığındığı kudreti idrak edemeyecek, beklediği merhametin sınırsızlığını anlayamayacak, ibadet ettiğini varlığın güzelliğini düşünecek ama işin içinden çıkamayacak.. “O mu?” diyecek, “Bu mu?” diyecek, “Öyle mi, böyle mi?” derken, düşünmekten yorulup kuru kuru iman edecek, yani kuru kuru secde, kuru kuru af, kuru kuru dua.

Bu vaziyete düşmemek için bir şeyler yapmak gerek. Rabb’imizi herşeyiyle tanımak, her ayrıntısıyla bilmek gerek. Allah’ın, bunun için bize yol gösterecek sıfatları ve isimleriyle birlikte Kur’an-ı Kerim’inde onlarca ipucu var.

Esmâ’ül Hüsnâ’yı yani Rabb’imizin 99 ism-i şerifini inceleyip anlama yolunda ilk adımımızı, Bir Acayip Blog’ta yepyeni bir yazı dizisiyle atıyoruz: Esmâ’ül Hüsnâ Serisi. Çünkü O’nu anlamak ve tanımak için indirilmiş bunca isme kayıtsız kalamayız. Çünkü bütün bunlar bizim için birer basamaktır, öyle ki her öğrendiğimiz isim, bizi biraz daha O’na yaklaştırır. Ancak bu vesileyle O’nun büyüklüğüne, kudretine, izzetine ve hakimiyetine olan güvenimiz artar. Ancak sahip olduğumuz bu güvenle kendimizi, her an ve sorgulamadan O’nun kapısında bulabiliriz. Yaşadığımız sıkıntıların sığınağı, korkularımızın tesellisi, hastalıklarımızın şifası, yaralarımızın merhemi, mutluluğumuzun şükrü artık daima ‘O’ olur.

Bu isimler, bizi Allah’a kavuşturacak birer vasıta yalnızca. Biz, isme takılıp kalmayacak, onun mahiyetini anlayacak ve sahibine ulaşacağız inşaallah. İşte o zaman manevi hastalıklarımızdan kurtulacak, gerçek mümin olmanın tadına varacak, ahlakımızı terbiye edecek ve ibadetlerimizden zevk alacağız.

Gönül Ayyıldız’ın kaleminden Esmâ’ül Hüsnâ Serisi, çok yakında Allah’ın ilk ism-i şerifiyle Bir Acayip Blog’ta!